WIADOMOŚCI

 

   

A A A

  

„Dogoterapia w Środowiskowym Domu Samopomocy”


 

W piątek 10 marca w Środowiskowym Domu Samopomocy rozpoczęły się cykliczne zajęcia z dogoterapii, prowadzone przez fizjoterapeutkę i dogoterapeutkę Panią Annę Derej wraz z jej pupilem Elzą - Berneńskim psem pasterskim. Elza posiada tytuł psa terapeutycznego i jest doskonale przygotowana i wyszkolona pod kątem pracy m.in.z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz z osobami z zaburzeniami psychicznymi.

Dogoterapia czyli terapia z udziałem psa, wspomaga rehabilitację osób z niepełnosprawnością oraz stanowi wspaniałą propozycję kreatywnych zajęć, polegających na wieloprofilowym usprawnianiu osób borykających się z różnego rodzaju deficytami. Ta forma terapii kontaktowej pozwala na usprawnianie rozwoju: ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego, społecznego. eliminowanie agresji i autoagresji, rozwój empatii oraz poprawę samooceny. Ponadto zajęcia w obecności psa wpływają pozytywnie na przełamanie lęku przed kontaktem z psem, na pobudzenie zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, węchu, propriocepcji, poprawę w zakresie somatognozji, a także ogólne wyciszenie i relaksację.

Pierwsze zajęcia z dogoterapii były wielkim zaskoczeniem dla uczestników ŚDS, gdyż do samego końca były niespodzianką. Jednak radość podopiecznych po ujrzeniu psa, była nie do opisania... Nasi uczestnicy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w dogoterapii, aktywnie włączali się w zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy. Już podczas pierwszej sesji zaobserwowaliśmy, że potrafią bez żadnego lęku nawiązać kontakt ze zwierzęciem
i w sposób otwarty wyrażać swoje emocje. Towarzyszył temu wesoły humor i ciekawe komentarze uczestników na temat własnych doświadczeń z obcowania z psem. Elza zachwyciła wszystkich swoimi umiejętnościami. Oprócz komend związanych z utrzymaniem dyscypliny, potrafiła także wiele trudnych sztuczek wymagających profesjonalnej tresury.

Zajęcia z dogoterapii były bardzo edukujące i przyniosły wszystkim wiele satysfakcji, czekamy na kolejną dawkę nowych doświadczeń…

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 


 

 


  

     

     |  do góry  |